Vyvrtnutý členok – príznaky a dĺžka liečby

vyvrtnuty clenok

Správna bežecká technika, dobrá obuv a kvalitná rozcvička. To sú tri základné piliere toho, ako predchádzať úrazom pri behu. Aj napriek dodržaniu týchto zásad sa však bežcom niekedy stane, že sa prihodí zranenie. Medzi najčastejšie patrí vyvrtnutý členok.

Vyvrtnutý členok sa samozrejme netýka iba bežcov. Niekedy stačí chvíľka nepozornosti alebo jeden zlý pohyb na ceste do práce a už vám z nohy vystreľuje silná bolesť. 

Vyvrtnutý členok a prvá pomoc

Ako prvé pri výrone členka treba boľavé miesto schladiť studeným obkladom. Ten zmierňuje opuch a tlmí zápal. Najlepšou voľbou je ľad, prípadne čokoľvek, čo nájdete v mrazničke. Studený obklad však neprikladajte na členok priamo. Po úraze je citlivejší než inokedy a bolesť by takýto postup mohol ešte zvýrazniť. Preto najskôr zabaľte ľad do textílie (napríklad do uteráku alebo trička) a až potom priložte na zranené miesto. 

V rámci prvej pomoci sa odporúča aj vyložiť si zranenú nohu nad úroveň srdca. Bude tak menej prekrvená a tým by malo dôjsť k zníženiu opuchu. 

Liečba vyvrtnutého členku 

Dĺžka liečby vyvrtnutého členku je individuálna. Lekári sa však zhodujú, že môže trvať až 6 týždňov. Všetko záleží od konkrétneho organizmu a spôsobu liečby. V prvých dňoch po úraze je potrebné udržiavať zranenú nohu v pokoji. Pre lepšiu fixáciu sa odporúča obviazať členok elastickým obväzom. Nie však moc pevno, aby nedošlo k odkrveniu nohy.

Podporiť liečbu sa dá prostredníctvom rôznych regeneračných krémov, ktoré zmierňujú opuch a bojujú so zápalom. Natierať zranené miesto by ste mali tri až štyrikrát za deň. Ak uprednostňujete prírodnejšiu liečbu, využiť môžete liečivé schopnosti kostihoju alebo cibule. Obe rastliny sa prikladajú na postihnuté miesto a pomáhajú znižovať opuch. 

Nezabúdajte, že v prvých dňoch po úraze by ste sa mali vyvarovať došľapovania na zranenú nohu. 

Treba ísť s výronom členku k lekárovi?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Ak ste totiž iba zle dostúpili a úraz nie je vážny, lekár vám maximálne predpíše krém na lepšie hojenie. Avšak v prípade, kedy bolesť a najmä opuch neustupuje ani na ďalší deň, nemali by ste s návštevou doktora váhať. Môže totiž ísť o zlomeninu alebo vážnejšie natrhnutie väzov v členku. 

Rehabilitácia vyvrtnutého členku 

Ak vás po zhruba dvoch týždňoch začne členok opäť poslúchať, nemali by ste ho hneď preťažovať. To predovšetkým platí pre vášnivých bežcov. Najskôr by ste mali zranený kĺb poriadne zrehabilitovať. 

V tomto prípade by ste mali uprednostniť schopnosti odborníka. Po dohode s obvodným lekárom je možné si nechať predpísať rehabilitácie u fyzioterapeuta. Ten by vám mal prostredníctvom špeciálnych cvikov pomôcť vrátiť plnú hybnosť v členkovom kĺbe. Zároveň môže ukázať aj ďalšie cvičenia, ktoré zvládnete doma.

Jeden z najlepších spôsobov rehabilitácie výronu členka je voda. Tá kladie kĺbu optimálny odpor čím napomáha posilňovať stabilizátory postihnutého kĺbu, ktoré pri úraze dostali najviac zabrať. Rehabilitačné cvičenie v bazéne je jednoduché. Stačí krúžiť chodidlom do všetkých strán alebo skúšať plný došľap. Pozor však na teplotu vody. Uprednostniť by ste mali klasické plavecké bazény resp. kúpaliská. Termálne pramene by v čase rehabilitácie mohli opäť vyvolať zápal a obnoviť zranenie. 

rehabilitácia členka

Prevencia alebo ako sa vyhnúť vyvrtnutému členku 

Tak ako pri každej chorobe alebo zranení je najlepšia prevencia. V prípade členka je preto dôležité venovať zvýšenú pozornosť jeho stabilizátorom. Tie ak sú dostatočne silné, dokážu zvládnuť nejedno zlé našliapnutie na nohu. Pri posilňovaní týchto šliach sa používajú rôzne balančné podložky, fitlopty alebo overbally.